Oxal glycerínové prúžky - pásiky kyselina šťavelová s glycerínom

Top ponuka
  • Oxal glycerínové prúžky - pásiky kyselina šťavelová s glycerínom
  • Obrázok
6,98 s DPH / ks 5,82 € bez DPH / ks

Oxal-glycerínové pásiky, glycerínové prúžky s kyselinou šťavelovou.Neprekonatelný organický partner v boji proti klieštikovi.Veľmi čisté zloženie.Účinnosť až 95%, pôsobenie 15 -20 dní.Pôsobí mechanicky, poškodením potravu-prijímacieho ústrojenstva.

Obj. čislo:
OGP2520

Varianty

Obj. čislo Parameter 1 Cena s DPH
OGP2520 2,5x40cm - 20ks - 350g
6,98 €
OGP25 2,5x40cm - 40ks - 730g
12,96 €
OGP4 4x40cm - 30ks - 830g
14,93 €

Oxal glycerínové prúžky - pásiky kyselina šťavelová s glycerínom

Oxal-glycerínové pásiky, glycerínové prúžky s kyselinou šťavelovou.

Koncentrácia kyseliny šťavelovej v roztoku je 30%.

Odporúčaný spôsob použitia:

proti  klieštikovitosti (Varroa destruktor) včiel medonosných 

Aplikácia prúžkov  na jar a na jeseň pri teplote min. 5-10 °C v plodisku, najvyššia intenzita účinku je prvých 15 až 20 dní, po jednej aplikácii v podiele 95 % a podľa výsledkov výskumu môže dosiahnuť účinnosť až 99,9%. Je to spôsob, ako kontrolovať a obmedziť rozvoj parazitov Varroa d., inovácia spočíva v tom, že včely nekonzumujú účinnú látku (kyselinu šťaveľovú) takže pri dodržaní správnej aplikácie a dávkovaní nie je riziko intoxikácie/otravy včiel alebo iných vedľajších účinkov. Účinok je biologický a je možné ho použiť kedykoľvek, dokonca aj počas obdobia zberu medu, bez zanechania zvyškov vo včelích produktoch z úľa.

Ak chcete vykonať klasické ošetrenie, použite produkt len raz

Počas obdobia intenzívnej znášky : na plodisko  8 - 10 rámikov   2 prúžky

Intenzívne ošetrenie v  období s menšou znáškou: nadstavok   8-10 rámikov 3-4 prúžky

Pre účinné ošetrenie odporúčame:  prúžky naneste na rámčeky 2, 4, 6 a 8 v plodisku, podľa sily včelstva. 

Počas manipulácie a aplikácie s Oxal-glycerínovými prúžkami používať ochranné prostriedky gumenné rukavice, masku s filtrom, nejesť, nepiť a nefajčiť. V prípade kontaktu s očami ihneď dôkladne vypláchnuť oko vodou a vyhľadať lekársku pomoc

 

Čo je kyselina šťaveľová?

Kyselina šťaveľová patrí medzi silné organické kyseliny s chemickým vzorcom C2H2O4. Je to biela pevná látka, pomerne silná kyselina uhličitá. V prírode ho nájdeme v koncentráciách v šťaveľu (bežne známeho ako žihľava) a v mnohých ďalších rastlinách, ako je čierne korenie, petržlen, mak, amarant, špenát, mangold, cvikla, kakao.

Ako pôsobí oxalát proti Varroa?

Vyžaduje si priamy kontakt roztočov s kyselinou šťaveľovou. Predpokladá sa, že kyselina šťaveľová pôsobí priamym kontaktom alebo ukladaním oxalátovej hemolymfy tým, že ničí ústne časti Varroa, čo vedie k tomu, že sa nemôže kŕmiť a umiera od hladu. Akaricídny účinok môže byť spôsobený najmä nízkym pH príslušného prípravku.

Ako prúžky kyseliny šťaveľovej a glycerínu účinkujú proti Varroa

Prúžky kyseliny šťaveľovej sú v podstate narezané prúžky celulózy namočené v úplnom homogenizovanom roztoku glycerínu a kyseliny šťaveľovej v správnom pomere. Účinná látka kyselina šťaveľová vďaka nízkemu pH pôsobí proti Varroa akaricídne, pridanie glycerínu však výrazne predlžuje pôsobenie kyseliny šťaveľovej, pretože ako viskózna neprchavá látka viaže kyselinu a tým sa pomaly uvoľňuje z celulózových pásikov, čo môže podľa sezóny trvať približne 25-40 dní. „Spolupráca“ glycerínu s kyselinou šťaveľovou v kombinácii s príslušným absorpčným materiálom (celulóza) poskytuje vysokú a dlhotrvajúcu účinnosť 100% ekologickým spôsobom, čo z neho robí vynikajúcu liečbu výrazne inhibujúcu Varroa aj pri prítomnosti plodu vo včelstve s mierou účinnosti < 95 %.

Teplota

Pásiky s kyselinou šťavelovou sú vhodné pre široký rozsah teplôt od 15 -35 stupňov Celzia. Keďže kyselina šťaveľová pôsobí kontaktne, pod 15 stupňov máme nízky pohyb včiel po rámikoch a teda menší kontakt včiel s pásikmi. Pri teplotách nad 35 stupňov dochádza k rýchlejšiemu uvoľňovaniu kyseliny šťaveľovej z pásikov s možnými negatívnymi dôsledkami na zdravie včelstva. Stručne povedané, vyhýbame sa používaniu pri nízkych teplotách a v období intenzívnych horúčav.