Apiguard gél 50g

  • Apiguard gél 50g
  • Obrázok (1)
  • Obrázok (2)
2,80 s DPH / ks 2,55 € bez DPH / ks
Obj. čislo:
api50

Apiguard gél 50g

 Apiguard je prírodný liek proti Varroa Destructor "klieštikovi". Je tiež účinný proti "roztočíkovy včeliemu" a "vápenateniu" včelieho plodu.

 

Čo je Apiguard ?

 

Apiguard je dômyselný, patentovaný gél s pomalým uvoľňovaním, ktorý zaisťuje správne dávkovanie jeho účinnej látky, Thymol. Thymol je prírodná látka vyskytujúca sa v rastlinách (tymián), ale aj v mede. Používa sa tiež v kozmetike a na výrobu liekov (rozťahuje cievy). Apiguard nemá žiadne škodlivé účinky na včely, vosk a mlad.

 

Ako Apiguard funguje ?

 

Po otvorení misky sa gél začína pomaly vyparovať, keď sa z misky gél vyparí, neznamená to, že liek je už neúčinný. Práve až teraz sa liek rovnomerne rozšíril po celom úli. Tým, že sa Apiguard vyparuje pomalšie ako ostatné lieky, nepôsobí na včely veľmi agresívne a tým neruší prácu včiel. Včely "robotnice" sa snažia odstrániť gél z úľa, pričom sa Apiguard prichytí na jemné chĺpky včelieho tela a tým ho včely roznesú po úli. Aj keď už bol gél z misky odstránený, jeho účinnosť trvá aj po odstránení misky z úľa.

 

Ako Apiguard použiť?

 

Práca s Apiguard-om je veľmi jednoduchá.

 

1.Otvorenú misku položíme na plodové rámiky - vrchnákom nahor (hliníkový vrchnák neodstránime z misky,pretože sa na ňom nachádza časť gélu).

2.Po uplynutí 10 dní skontrolujeme množstvo gélu v miske, ak je miska prázdna, nahradíme ju druhou miskou. Ale ak aj po desiatich dňoch nachádzame v miske gél, necháme ešte 1. misku v úli až do 14 dňa a potom misku z úľa vyberieme a nahradíme ju 2. miskou.

3. Druhú misku necháme v úli po dobu 2 až 4 týždňov a potom ju z úľa odstránime. Celková doba liečenia preto trvá 4 až 6 týždňov. Apiguard najlepšie funguje pri teplotách nad 15°C. Ale môže sa používať aj pri nižších teplotách, gél sa vyparuje pomalšie, čím sa predlžuje aj doba liečenia, čo nie je príliš vhodné.

 

Šesť  dôvodov, prečo používať Apiguard :

  •  Prírodný produkt (obsahuje Thymol) ·         

  • Veľmi ľahko sa aplikuje          https://www.youtube.com/watch?v=3RGSp3VEeAg ·     

  • Vysoká účinnosť proti trom druhom škodcov: Varroa Destructor (klieštik) Acarapis woodi  (roztočík včelí) a proti parazitnej hube Ascosphaera apis (spôsobuje vápenatenie včelieho plodu)

  • Použitie proti roztočom Varroa, ktoré sú rezistentné na pyretroidy          

  • Ochranná lehota - 0 dní     

  • Žiadne riziko pre užívateľa (žiadne stopy v mede, vosku, mlade).

 

Praktické rady a postrehy:

 

 Overte si, že včely - robotnice majú prístup k miske. V niektorých úloch sa musí vytvoriť priestor nad miskou, napríklad použitím nadstavku, obráteného horného krytu úľa, kŕmneho korýtka alebo prázdneho medníka. - misku nechajte v úli pokým sa celý objem gélu nerozpustí - kontrolujte zmeny vo včelstve, niekedy je nutná ďalšia liečba mimo sezóny - po začatí liečby môže byť včelstvo dočasne nepokojné, ale nejde o nič vážne - počas liečby možno občas zacítiť charakteristický zápach tymolu. Nežiadúce vedľajšie účinky: mierne podráždenie včelstva po začatí liečby, ktoré trvá niekoľko dní.

 

Čo je Apiguard?

 

Apiguard je tymol obsiahnutý v géli s pozvoľným uvolňovaním, ktorý sa používá k ničeniu roztoča Varroa destructor vo včelstvách.

 

Kedy Apiguard použiť?

 

Apiguard sa dá použiť v lete, ak sa dá tak hneď po zbere (vytáčaní) medu, keď priemerná denná teplota bude okolo 15°C. Včely sú pri teplejšom počasí viac aktívnejšie a tým pomáhajú rozšíriť liek Apiguard po celom včelstve. Pokiaľ je potrebné včelstvo zakŕmiť, začne sa s liečbou o niekoľko dní vopred, aby mohol prípravok pôsobiť ešte predtým.

 

Ako Apiguard aplikovať?

 

Pokiaľ používate Apiguard v miskách odstráňte ochrannú fóliu misky a umiestnite ju na plodové rámiky tak, aby bol gél na vrchu. Overte si, že ste včelám nechali dostatok miesta k tomu, aby maly prístup k miske (použite nadstavok alebo vhodnejší je prázdny medník) a umiestnite ju nad plodisko. Zavrite úľ. Po dvoch týždňoch vymeňte prvú misku za novú a nechajte ju tam 2 až 4 týždne. Pokiaľ používate balenie v nádobách s obsahom 3 kg; použite lopatku a aplikujte 50 g prípravku Apiguard na dávkovaciu misku dodanú s výrobkom. Postup opakujte po dvoch týždňoch a nechajte prípravok vo včelstve po dobu dalších 2 - 4 týždňov. Najoptimálnějšia dĺžka liečebného obdobia je celkom 6 týždňov.

 

Aká doba počas dňa je najlepšia pre aplikáciu prípravku Apiguard?

 

Apiguard môže byť aplikovaný kedykoľvek počas dňa, ale najlepší účinok sa dosahuje ošetrením včelstva neskoro popoludní alebo večer, keď je teplota nižšia a včely sú v úli alebo sa vracajú naspäť do úľa. Pokiaľ je Apiguard aplikovaný keď sa ochladí, rýchlosť odparovania gélu a aktivita včelstva je nižšia a včely si tak zvyknú na výpary rýchlejšie ako keď je prípravok aplikovaný v najteplejšej dobe počas dňa, keď sú včely najaktívnejšie.

 

Môžem Apiguard použiť na jedno a pol alebo dve plodiská?

 

Áno, ale musíte mať na pamäti, že miera ničenia roztočov môže byť o niečo nižšia ako u použitia na jedno plodisko, pretože množstvo včiel, ktoré musí byť ošetrené, je vyššie. Väčšina včiel, plodu a roztočov sa bude spravidla nachádzať v spodnom plodisku. Umiestnite prípravok Apiguard na plodové rámiky spodného plodiska a navrch umiestnite druhé plodisko (to znamená, že Apiguard sa bude nachádzať medzi plodovými nadstavkami). Postup opakujte o dva týždne.

 

V ktorom období počas roku by mal byť Apiguard použitý?

 

Apiguard používajte najlepšie v lete alebo na jeseň, mimo obdobia medovej znášky. Vonkajšia teplota by mala byť vyššia ako 15°C, čo znamená, že včelstvo je aktívne. Roznášanie gélu Apiguard závisí na včelách, ktoré ho šíria úľom počas jeho čistenia, a táto aktivita sa zvyšuje, keď vonkajšia teplota stúpa. Vyhnite sa aplikácii počas medovej znášky pre prípad, že by mohlo dôjsť k znehodnoteniu chuti medu.

 

Prečo sa Apiguard nedá použiť na jar?

 

Apiguard môže byť použitý na jar, ak je to nutné, za predpokladu, že denná teplota nie je príliš vysoká. Avšak jar nie je vhodné obdobie pre aplikáciu prípravku. Thymol, účinná látka obsiahnutá v prípravku Apiguard, môže niekedy včelej kráľovne na krátku dobu zabránit v kladení vajíčok, čo nie je na začiatku jari vhodné - včelstvo sa musí zväčšovať. Ak je napadnutie roztočom vysoké, tak je bezpečnejšie použiť Apiguard, ako nechať roztoče, aby sa ďalej množili, ale ošetreníe je lepšie urobiť v lete.

 

Môžem kŕmiť včelstvo aj počas používania prípravku Apiguard?

 

Áno aj nie. Doporučuje sa neaplikovať Apiguard počas kŕmenia pre prípad, že by včely trávili celý čas krmením a zabúdali by vyprázdňovať gél Apiguard. Nejde o veľké riziko, ktoré sa naviac bude v závislosti na včelstve líšiť, takže ak musíte včely nakŕmiť a zároveň ošetriť, vyskúšajte to najprv na menšom včelstve, aby ste zistili, ako včely reagujú.

 

Prvá dávka by sa mala nechať vo včelstve počas dvoch týždňov, ale všimol/a som si, že gél zmizne už po niekoľkých dňoch.

Je potrebné použiť hneď ďalšiu dávku?

 

Nie, obdobie, počas ktorého gél zmizne, závisí na teplote a správaní sa jednotlivých včelstiev. Môže to trvať dva až desať dní, kým sa gél odstráni z dávkovacej misky. Množstvo gélu sa zmenšuje pri jeho odparonaní, a keď včely rozpoznajú cudzí predmet, snažia sa ho odstrániť. Pri vysokých teplotách sú výpary gélu silnejšie. Včely gél nájdu a snažia sa ho odstrániť rýchlejšie. Silné včelstvá spravidla pracujú rýchlejšie ako menšie alebo slabšie včelstvá. Pri nízkych teplotách sa gél odparuje pomalšie. Včely - robotnice ho tak rýchlo nezaregistrujú , a preto nie je tak rýchlo odstránený. Aj keď sa môže zdať, že gél zmizol počas niekoľkých dní, nie je nutné aplikovať další, pokiaľ neprebehnú dva týždne. Thymol, aj keď sa nenachádza v miske, pôsobí vo včelstve i počas tejto doby, pretože je vo včelstve šírený včelami - čističkami.

 

Prečo trvá dlhšie, kým gél zmizne, pri aplikácií druhej dávky?

 

Druhá dávka spravidla vydrží v miskách dlhšie, pretože včely si na zápach tymolu v úli už zvykli. Včely nie sú pri čistení úľa tak aktívne ako pri prvej aplikácií.

 

Po dvoch týždňoch zostalo v dávkovacej miske trocha gélu.

Čo sa deje a čo by som mal/a robiť?

 

Niekedy sa pri vysychaní gélu stáva, že včely už o gél nemajú záujem. Vyprázdnite a rozneste zbytok gélu na plochý povrch (vosková mezistienka, kartón o rozmeroch max. 10 x 10 cm). Pokiaľ zostalo len malé množstvo gélu, natrite ním plodové rámiky, ide o akívny Apiguard, ktorý včely odstránia, čo pomôže pri zničení ďalších roztočov. Nesypte ani nenanášajte suché kryštáliky thymolu na veľkú plochu, pretože takto tymol vyprchá veľmi rýchlo a môže rozrušiť včely. Prvá dávka bola pred dvoma týždňami aplikovaná, teraz bude aplikovaná druhá po dobu dvoch až štyroch týždňov.

 

Čo keď je v tejto dobe medová znáška?

 

Pokiaľ očakávate medovú znášku, aplikáciu gélu nevykonávajte, ak je nutné včelstvo ošetriť, aplikujte jednu dávku prípravku Apiguard a odstraňte akýkoľvek zbytkový materiál, skôr ako včely premiestnite. Druhá dávka by mala byť aplikovaná ihneď po medovaj znáške. Tento postup nemusí byť tak účinný ako dve po sebe nasledujúce aplikácie prípravku.

 

Tam, kde mám úle, je veľmi teplo, ale včelstvo je nutné ošetriť. Je použitie gélu Apiguard za týchto podmienok bezpečné?

 

Pri teplotách vyšších ako 25°C je možné použiť polovičnú dávku prípravku Apiguard a napriek tomu zlikvidovať čo najviac roztočov. Aplikujte dve 25g dávky prípravku Apiguard v rozmedzí jedného týždňa namiesto dvoch dávok 50g v rozmedzí dvoch týždnov. Tretia 25g dávka sa niekedy aplikuje po uplynutí druhého týždňa, ak je zamorenie vysoké. Keď je veľmi teplo, tymol z gélu vyprcháva rýchlejšie a včely roznášajú Apiguard včelstvom aktívnejšie. Obidva tieto faktory zvyšujú účinnosť liečby, a tak je potrebné aplikovať menej prípravku. Zaistite prístup do úľa, aby z neho mohli výpary tymolu unikať.

 

Včely začínajú tvoriť chumáče pred vstupom do úľa.

Znamená to, že je Apiguard nejako ohrozuje?

 

Včely bývajú často v chumáči, keď je v úli príliš teplo. Niekedy to však robia v teplých podmienkach, keď je Apiguard prvýkrát aplikovaný do úľa, pretože nie sú zvyknuté na výpar, ktorý sa môže v teplých podmienkach rýchlejšie tvoriť. Toto chovanie je spravidla prechodné a včely sa vrátia do úľa. K ulietnutiu včiel dochádza zriedka.

 

Chcem ošetriť slabšie včelstvo prípravkom Apiguard.

Čo by som mal/a robiť?

 

K ošetreniu slabších/malých včelstiev aplikujte iba jednu 25g dávku prípravku Apiguard - nie viac. U menších včelstiev túto dávku eště znížte (jedna pribl. 12,5g dávka). Malá (napr. menej ako 5 rámikov) alebo slabé včelstvá nemusí 50g dávku prípravku Apiguard dobre znášať a včely- robotnice môžu odstrániť plod. Pokiaľ dôjde k odstraneniu plodu, odstraňte prípravok z včelstva.

 

Použil/a som Apiguard na jar a zdá sa mi, že sa včelstvo veľmi zmenšilo.

Čím to je?

 

Možno je to tým, že včelia kráľovná prestala dočasne klásť vajíčka. K tomu veľmi často nedochádza, ale ak sa tak stane, ide o krátkodobú situáciu. Kráľovná začne opäť klásť vajíčka potom, čo zápach tymolu vyprchá (približne za tri týždne), bez toho aby došlo k zmene zdravotného stavu včelstva alebo včelej kráľovny.

 

Aká vysoká bude úroveň likvidácie roztočov, keď na ošetrenie použijem Apiguard?

Mala by sa celkovo očakávať účinnosť  medzi 90 - 98 % zlikvidovaných roztočov. Priemerné percento, ktoré sme zaznamenali počas ošetrovania tisícov včelstiev, predstavuje 93 %. Čím teplejšie je počasie, tým lepšie Apiguard pôsobí (až 40°C). Neoficiálne výsledky vykonané na území SR v certifikovanom zariadení zatiaľ vykazujú účinnosť až 98 %.

 

Je roztoč Varroa destructor odolný proti tymolu?

 

Nie je. Pyretroidy a iné tradičné pesticídy ničia škodce pôsobením na konkrétne nervové kanáliky u roztoča alebo hmyzu, a tak je pre roztoče alebo hmyz pomerne jednoduché pozmeniť svoju fyziológiu (počas niekoľkých rokov) tak, že na ne žiadna nervová látka nepôsobí. Thymol pôsobí úplne iným spôsobom. Ako denaturát bielkovín ničí bunkové membrány a ovplyvňuje všetky bunkové procesy. Ide skôr o veľmi obecný mechanizmus účinku. Pre roztoče Varroa destructor by malo byť zložitejšie zmeniť všetky svoje telesné funkcie, aby si vytvoril odolnosť proti tymolu. Vita monitoruje populáciu roztočov v Európe a doteraz nezistila žiadnu rezistenciu proti tymolu. Aj keď to nie je nemožné, je málo pravdepodobné, že si roztoč Varroa destructor v blízkej budúcnosti vytvorí rezistenciu proti tymolu.

 

Môžem použiť Apiguard u otvoreného zasieťovaného dna?

 

Výpary thymolu sú ťažšie ako vzduch. Pokiaľ je dno otvorené, výsledok z liečby nemusí byť žiadny. Doporučujeme, aby ste otvorené zasieťované dno počas aplikácie gélu Apiguard zavreli a opäť ho otvorili po skončení liečby. Záleží však na vás. Počas liečby nechajte vstup do úľa otvorený.

 

Prečo je Apiguard vo forme gélu?

Môžem použiť len tymol?

 

Thymol je účinný pesticid, ale keď je aplikovaný vo forme surových kryštálikov alebo suchých preparátov, môže jeho použitie byť zložité a nebezpečné, úroveň zlikvidovaných roztočov sa môže odlišovať. V chladných podmienkách nedochádza k tak rýchlej sublimácií kryštálikov thymolu, a preto nedochádza k likvidácií roztočov, ale v teplých podmienkách naopak dochádza k príliš rýchlej sublimácií, ktorá má za následok to, že sa včely zľaknú a uletia. Často tiež zabijajú včelý plod. Preto bol vyvinutý Apiguard ako gél s pozvolným uvolňovaním thymolu, ktorý včelám umožňuje zvyknúť si na nízku koncentráciu thymolu pretým, ako sa zvýši na smrtiacu úroveň pre roztoče. Pokým je Apiguard používaný podľa návodu, je pre medonosné včely a včelí plod bezpečný.

 

Ako Apiguard skladovať?

 

Apiguard by mal byť chránený pred priamym slnkom a teplom, uchovávaný pri teplotách nižších ako 30 °C. Gél začne tuhnúť, alebo naopak mäknúť pri teplote približne 38 °C. Aj keď gél zamiešate, nemusí už získať jeho pôvodnú konzistenciu. Účinky získané použitím tuhého alebo tekutého gélu sa nedajú zaručiť. Neskladujte preto Apiguard vo včelarskom voze v teplých podmienkách dlhšie ako je potrebné. Pri preprave, pokým možno neuchovávajte prípravok pri teplote nad 30°C.

Súvisiace produkty

Apiguard gél 3 Kg

129 s DPH / ks
117,27 € bez DPH / ks
Obj. čislo: api3